İşe Alım

Galeri Bordo Zincir Mağazacılık başarıya giden yolda ekibi oluşturan bireylerin performans ve yetkinliklerinin en önemli değerlerden biri olduğunun bilinciyle, doğru adayları doğru pozisyonlara yerleştirmek için özenli ve titiz bir işe alma süreci uygulamaktadır. 

Galeri Bordo Zincir Mağazacılık iş başvurularını internet kanalıyla kabul edip, yine aynı kanalla tek tek cevaplamaktadır. Açık pozisyonlar için uygun adaylar görüşmeye çağrılmaktadır. Görüşme süreci olumlu sonuçlanırsa İnsan Kaynakları Bölümü tarafından yapılan iş teklifinde pozisyonla ilgili tüm bilgiler adaya verilmektedir. 

Ekibimize Katılacak Bir Adayda Ne Arıyoruz ?

Adayın iş için gerekli becerilere sahip olması en temel noktadır. Ancak bunun ötesinde mütevazılık, sorumluluk alma ve harekete geçme arzusu, güler yüzlü ve müşteri odaklı olmak, açık ve dürüst iletişim kurabilmek gibi kişisel özellikler bizim için önemlidir. Bizim amacımız boş pozisyonları doldurmak değil kurumsal değerlerimizi ve vizyonumuzu paylaşacak takım arkadaşlarını aramıza katmaktır.

Eğitim

Galeri Bordo Zincir Mağazacılık çalışanının gelişim planında eğitim önemli bir yer tutmaktadır. Her pozisyon için belirlenmiş olan eğitim programı yanı sıra kişinin ihtiyaçlarına göre gereken eğitimler belirlenerek İnsan Kaynakları Bölümü’ne bildirilmektedir. İnsan Kaynakları tarafından yapılan eğitim planlaması çerçevesinde eğitimler gerçekleştirilmektedir

Performans

Galeri Bordo Zincir Mağazacılık İnsan Kaynakları’nın en önemli hedefi, yüksek performanslı, şirkete değer katabilen bir ekiple sürekli gelişimi sağlamaktır.

Çalışanların şirket hedeflerine paralel olarak bireysel çalışma ve gelişim planlarını yöneticileri ile birlikte hazırlamalarının ardından her ay performans görüşmesi yapılarak çalışanın gösterdiği performans, gelişim ihtiyaçları ve kariyer potansiyeli değerlendirilir.

Performans değerlendirmesi elde edilen sonuçlar, yetkinlik değerlendirmesi ise pozisyonların gerektirdiği yetkinlikler üzerinden yapılmaktadır.

Galeri Bordo Zincir Mağazacılık için kariyer yolu sadece bir üst pozisyona geçmek değil, aynı pozisyonda yetki ve sorumlulukların performansa bağlı olarak artmasıdır. Bu nedenle kişisel gelişimin devamlılığı sürekli hedeflenen kriterlerden biridir. Yıllık olarak planlanan eğitim programları da bu hedefi destekleyici niteliktedir.

Şirketimizde Ortak Değerler

Kurumsal Değerler

Şirketimizde ortak değerler, karşılıklı saygı ve güven çerçevesinde her çalışanın söz hakkı, gelişme ve ilerleme fırsatı vardır. Kurumsal değerlerimizle kendinizi özdeşleştirebiliyorsanız iş başvurusu yapmak için doğru adrestesiniz! kendinize uygun çalışma alanı hakkında bilgi edinin ve açık pozisyonlarımızı kontrol edin!

Birliktelik ve heyecan 

Destekleyici ve açık bir tutuma sahip iyi bir takım üyesi olmak. 

Açık ve dürüst iletişim

Müşterilerimiz, rakiplerimiz ve çalışma arkadaşlarımızı dinlemek.
Konuyla ilgili kişiyle direkt ve dürüst iletişim kurmak.

Mütevazılık

Çalışma arkadaşlarımıza ve onların görüşlerine saygı göstermek.
Üzerimize düşen göreve saygı göstermek.
Rakiplerimize saygı göstermek; sadece onlardan daha iyi olduğumuzda pazardaki konumumuzu güçlendirebileceğimizi unutmamak.

Sorumluluk almak ve harekete geçmek

İrade gücüne sahip olmak.
Ortak hedefler belirlemek.
Hedefe ulaşmamıza engel teşkil edecek mazeretleri ortadan kaldırmak.
Hata yapmaktan çekinmemek, ancak aynı hatayı tekrar etmemek.
Ve şirket yönetmelik ve kurallarına göre hareket etmek.

Maliyet Bilinci

Müşterilerimize en kaliteli ürünleri en iyi fiyatlarla sunmalıyız; bu da ancak her alanda yüksek bir maliyet bilinci ve tasarruf etmek ile mümkündür.

Odaklanma ve sadelik

fark yaratabileceğmiz alanlara odaklanmak,
Verimli olmak,
Sağduyulu davranmak.
Karmaşık çözümlerden kaçınmak.

Örnek olma yoluyla Liderlik

Lider olarak, astlarınızın nasıl davranmalarını istiyorsanız öyle davranmak.